Diákinterjú
Készítette: Varga Dóra Sarolta
Bélteki Teó 11.C osztályos tanuló idén nyáron Portugáliában járt egy nemzetközi program keretein belül, ahol másik két ország fiataljaival együtt különböző projekteken dolgoztak.
Pontosan milyen nemzetközi programban vettél részt?
A Generation Europe nevű programban, ennek voltunk a portugálokkal és németekkel együtt a hetes számú együttműködése. Alapvetően ez egy élménytábor, ahol nagyon sok sportolási lehetőség van, illetve sokféleképpen lehet interakcióba lépni egymással. Általában víz közelében van, úgyhogy szoktunk menni strandolni. Ezen kívül év közben is minden hónapban van egy projekt, amikor összejövünk és különböző kirándulások, evezés, filmnézés szokott lenni.
Mi a három nemzet társadalmi projektje?
A németeknek a társadalmi projektjük az volt, hogy a demokráciáért harcolnak. Ennek az az oka, hogy erősödnek Türingerben a náci hangok, és ők emiatt próbálnak szervezetten fellépni, hátha minimálisan is tudnak segíteni. Mi, magyarok a rasszizmus ellen szeretnénk küzdeni. ez úgy valósul meg, hogy általános iskolákba megyünk el, és ott tartunk játékos előadásokat a fiatalabb korosztálynak. A portugálok pedig több kisebb projektet csináltak, idősek otthonában segítettek, kutyamenhelyen dolgoztak, sok mindenben tevékenykedtek.
Miben segít a tábor önfejlesztés szempontjából?
Nagyon segített a tábor abban, hogy csapatban hogyan kell dolgozni, illetve kiemelném az angol nyelvben való fejlődést, hiszen angolul kommunikáltunk.
Milyen programok voltak?
Voltak sportprogramok de beltéri programok is. Ezek nagyon nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy közelebb hozzák a három csapatot egymáshoz akár nemzeteken belül, akár azokon keresztül. Ebben segített az is, hogy mind a három nemzetnek volt egy-egy „intercultural night” nevű programja, ahol az adott ország mutatta be az országának egy jellegzetes játékát, énekét és ételeit. Ezeket mutattuk be egymásnak, hogy milyen szokásaink, közmondásaink, hírességeink, ételeink vannak.
Mi volt a program legfőbb célja?
Egyrészt az, hogy kiépítsünk Európán belül is kapcsolatokat, ne csak a saját környezetünkből. A másik meg, hogy ezeket később akár kamatoztatni is tudjuk.
Mit csináltatok Portugáliában?
Sintrában voltunk, innen mentünk el Lisszabonba, voltunk az óceánnál. Kiránduláson kívül sokat foglalkoztunk azzal, hogy a három év programjait lezárjuk és szép emlékként maradjon meg mindenkiben. Az utolsó néhány napja ennek a tábornak erről szólt.
Milyen jövője lesz ennek a projektnek most, hogy lezárult ez a három év?
Ez a hármas együttműködés lezárult, de lesznek új együttműködések más országokkal.
Mi alapján válogattak be a csapatba?
Pár éve indított néhány fiatal egy 8-13 éves gyerekeknek szóló tábort, ahova én a bátyám révén jutottam be. Itt Hollókőre vittek el minket egy hatnapos táborozásra. Ebből forrta ki magát az a megfontolás, hogy mi lenne, ha a legnagyobbakkal, akik már a legeleje óta ott vannak, és a legjobban tudnak angolul, azokkal belevágnának egy ilyen projektbe.
Milyen országok vesznek még részt a Generation Europe nevű programban?
Összesen 14 ország van benne. Magyarországon kívül Németország, Portugália, Olaszország, Románia, Észtország, Litvánia, Ukrajna, Finnország, Görögország, Lengyelország, Spanyolország, Svédország és Franciaország.
Többet is megtudhattok ezen a honlapon: https://generationeurope.org/en/
Élménybeszámoló a nyári SDG táborból
Írta: Varga Dóra Sarolta
Nyáron július 16. és 20. között került megrendezésre Telkibányán a Soli Deo Gloria Református Diákmozgalom nyári tábora, aminek a témája: (L)ÁSS mélyre!
A kora délután kezdődő regisztráció után egy ismerkedős játékkal nyílt meg a hét, ahol az is kiderült, hogy melyik kiscsoportba fogunk tartozni. A falu felfedezése a Scavanger hunt segítségével valósult meg, ahol a szervezők által összegyűjtött feladatok közül kellett minél többet, minél kreatívabb módon megoldani. Ez után következett a vacsora, ezt követte az első esti áhítat, melyet Németh Tamás, az SDG elnöke tartott. Az estét lezáró dicsőítés után pedig társasjáték következett.
A reggeleket imaközösséggel indítottunk el, majd reggeli után következett a délelőtti alkalom.
Szerdán Tokodi – Lengyel Anna az Istennel való kapcsolatról tartott áhítatot. Az alkalom után összegyűltünk a kiscsoporttal, ahol kötetlen beszélgetés és játékok formájában dolgoztuk fel az aznapi témát. Ebéd után következett a szabadidő, majd hegyikristályokat gyűjthettünk egy túrán. Visszaérve, vacsora után az esti alkalmon az egyik diáktársunk tett bizonyságot. Napközben lehetőségünk volt arra, hogy kérdéseket írjunk fel, melyeket 3 teológus/lelkész Nikodémusok éjszakája címszó alatt válaszolt meg.
A csütörtök délelőtti alkalmon Szabó Botond az önmagunkkal való kapcsolatról tartott lelki alkalmat. Ezt a témát a kiscsoporttal Dixit kártyák segítségével dolgoztuk fel. A délutáni program a Szocipoli nevezetű társasjáték volt, melynek keretein belül nagyobb betekintést nyerhettünk egy magyar család pénzügyi helyzetébe és havi kiadásaiba. Az esti alkalmon egy ötödéves teológushallgató bizonyságtételét hallgathattuk meg. Ezután a Beugró nevű játékot játszottuk, amiből mindenki lelkesen kivette a részét, vicces tábori szituációkat alapul véve.
Pénteken a másokkal való kapcsolat volt a fő téma, melyet Apjok István François tartott. Kiscsoportokban, a terem különböző pontjain A4-es lapokra nyomtatott mondatok voltak elhelyezve, és oda kellett állnunk, melyet legközelebbnek éreztünk magunkhoz. Majd ezzel kapcsolatban megosztottuk egymással gondolatainkat. A következő feladat az volt, hogy írjunk egy levelet arról a személyről, akire az áhítat közben gondoltunk és arról, hogy Jézus milyen panaszlevelet írna rólunk. A délután folyamán egy hosszabb szabadidő következett, ahol szabadon választható programokon vettünk részt, mint például csoportdinamikai játék, kosárbajnokság, társasjátékok vagy a környék feltérképezése. A tábor utolsó estéjén a tábortűz mellett egy harmadéves teológus hallgató tett bizonyságot.
A szombat reggelt kiscsoportos beszélgetéssel kezdtük, ahol a Kút, háló, bőrönd játékon keresztül átbeszéltük, hogy ki mit hagy ott, mi az, ami megragadt benne, és ki milyen élményt visz haza magával. Zárásként Czikó Györgyi, az SDG elnökhelyettese tartott istentiszteletet úrvacsorával, majd a közös ebéd után elérkezett a búcsúzkodás és hazaindulás ideje.
Nagyon jól éreztem magam a táborban. Az egyházközségből én voltam az egyetlen SDG-s tag a táborban, de ez nem bátortalanított el a részvételtől, és élveztem a tábor minden pillanatát. Jó volt találkozni az SDG által megismert emberekkel és új ismeretségeket kötni. SDG-s tagként örömmel töltenek el a pozitív visszajelzések a táborral és az SDG-vel kapcsolatban, amiket én is meg tudok erősíteni.