A hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium Szathmáry Kollégiuma és a Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és Óvodája között.
Beszámoló:
A hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium Szathmáry Kollégiuma és a Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és Óvodája között.
A pályázat célja:
A pályázat célja a két kollégium diákjai közötti kapcsolat felvétele, betekintés a két kollégium és a két gimnázium életébe és a két város szakrális helyeinek a tanulókkal való megismertetése volt.
Ennek a célnak megfelelően állítottuk össze a diákok programját mindkét helyszínen.
Résztvevők:
A Bethlen Gábor Református Gimnázium Szathmáry Kollégiumába 7 pécsi 10. évfolyamos kollégista diáklány érkezett április 15-én délután. Ők a mi kollégistáinkkal vettek részt a következő programokon, amelyekről sok fotót is készítettünk. A vásárhelyi programok megszervezésében a Szathmáry Kollégium 3 nevelőtanára Leléné Kanász Erika, Tóth József és Pásztor Sándor vett részt.
A Bethlen gimnázium tanulóit (kollégistáit) pedig Pásztor Sándor tanár úr kísérte Pécsre.
Április 15. hétfő:
A pécsi diákok 17h-kor érkeztek meg Hódmezővásárhelyre. Ezután először is megvettük a vármegyebérletet nekik, mert a következő napokban ezzel tudtak utazni a városon belül a tramtrain-nel a gimnáziumba, majd Szegedre kirándulni. Az első estén a nyitóáhítat és a vacsora után játékos ismerkedési estet tartottunk.
Április 16. kedd:
A második nap délelőttjén a pécsi diákok megismerkedtek a Bethlen gimnázium épületével és tanórákon vettek részt a gimnáziumban.
A tanítás után a gimnázium menzáján ebédeltek.
Délután egy városnéző sétát követően, megtekintették a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeum állandó kiállítását.
A múzeum szakmai vezetője Elek András tárlatvezetése során megismerkedhettek a diákok a kommunista diktatúra időszakával, az 1950-es évek hódmezővásárhelyi eseményeivel. A múzeum állandó kiállítása a Kádár korszak életmódjába enged betekintést. Az 1970-80-as évek használati tárgyai nagyon tetszettek a diákoknak. Kipróbálták az írógépet, a tárcsás telefont. Megismerkedtek egy korabeli lakásbelsővel is.
A vacsora a belvárosban lévő KissVirágom étteremben zajlott. Ezt követően a két gimnázium és kollégium bemutatása következett. A diákok előzetesen készített prezentációval és az iskolájukról készített kisfilm segítségével tették ezt meg. Ezután a diákok vitafórumot tartottak a kollégiumi házirend témájában. Összehasonlították a két kollégium működését.
Április 17. szerda:
Kirándulás Szegedre
Ezen a napon egy rövid városnéző séta után a diákok ellátogattak a szegedi zsinagógába, ahol a szegedi zsidóság történetéről és a templom építéséről, valamint a zsidó szertartás rendről hallottak a tárlat vezetés során.
Ezután a Reök palotába látogattak, amely a magyarországi szecesszió egyik legszebb épülete.
Az idegenvezetés során ismereteket szereztek a szecesszióról, annak stílusjegyeiről. Megismerkedtek a Reök család történetével és egy időszaki kiállítást is megnéztek.
Ebéd után a tanulók elmentek a szegedi Dóm látogatóközpontba. A templom külső, belső megtekintésén túl, megnézték az orgonát, a kupolát és feljutottak a toronyba is.
Ez volt számukra az egyik legélvezetesebb program. Az esti program bográcsozás, azaz közös főzés és beszélgetés volt a kollégium udvarán.
Április 18. csütörtök:
Délelőtt a pécsi diákok tanórákon vettek részt a gimnáziumban. Délután pedig a hódmezővásárhelyi református ótemplomot nézték meg Szabó Ákos lelkész vezetésével, majd a diákok sok lépcsőt megmászva feljutottak a református Ótemplom tornyába is.
Ezután a hódmezővásárhelyi szerb ortodoxtemplom külső és belső részének megtekintése következett Otlokán Zita a hitközség munkatársának idegenvezetésével.
Lehetőségük nyílt a római katolikus és az ortodox vallás összehasonlítására, következtetések levonására. Új fogalmakat ismertek meg (ikonosztáz, ikon). Hallottak az ortodox templom felépítéséről és az ortodox szertartásrendről. Így bővíthették történelmi, vallási és művészettörténeti ismereteiket.
Csütörtökönként tartjuk a heti áhítatot a Szathmáry Kollégiumban, amelyen minden kollégistánk részt szokott venni. Ez alkalommal a pécsi diákok is velünk hallgatták lelkész úr biblia magyarázatát.
Április 19. péntek:
Ezen a napon a pécsi diákok megtekintették a hódmezővásárhelyi református egyházi gyűjteményt a Malom utcán.
Délután kirándultunk Mártélyra, a Tisza folyó holtágához.
A cserediák programot egy kvízesttel zártuk. A jó hangulatú játékos vetélkedő végén a diákok üdítőt és pizzát kaptak.
Április 20. szombat:
A záró áhítatot Nt. Bán Csaba lelkész, az ótemplomi református egyházközség vezetője tartotta reggel 8 órakor. Ezután következett a búcsúzkodás, bepakolás a kisbuszba és a hazautazás Pécsre.
A vendég diákok és a mi kollégistáink telefonszámot cseréltek és ígéretük szerint a social média platformokon is fogják tartani a kapcsolatot.
Összegzés:
A két iskola és a két kollégium tanulói között a cserediák program segítségével elkezdődött egy folyamat, amely reményeink szerint a jövőben is gyümölcsöző lesz. A cserediák programba bevont diákok hasznosnak tartották, hogy megismerhették egymás iskoláját, kollégiumát, azok működését azon túl, hogy kirándulhattak Pécsre illetve Hódmezővásárhelyre.
A pályázati célt elértük. Számos szakrális helyet meglátogattak mindkét helyszínen. Bővültek vallási, történelmi és művészettörténeti ismereteik.
Ezen kívül új barátságokra is sikerült szert tenniük.
Beszámoló letöltése: itt.